Dziś mamy:  17 / 05 / 2024 Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę- B. Franklin

Zapraszamy do wzięcia udziału w XLVIII Olimpiadzie Historycznej

Drodzy Uczniowie,

W związku z przystąpieniem naszej Szkoły do organizacji kolejnej, XLVIII Olimpiady Historycznej uprzejmie informuję, że kompletne informacje są już dostępne na stronie internetowej Olimpiady Historycznej (www.liceum.olimpiadahistoryczna.pl).

Zgłoszenia szkoły (i uczestników) dokonuje do 11 października 2021 r. szkolna Komisja Olimpiady Historycznej.

Eliminacje I etapu przebiegają w całości w szkołach. Jako pierwsza przeprowadzana jest część pisemna. Przygotowanie pracy badawczej na jeden z tematów do wyboru:

Starożytność: Rozważ wpływ religii na życie polityczne, społeczne i kulturalne starożytnej Grecji i Rzymu.

Średniowiecze: Scharakteryzuj i oceń relacje kulturowe między Bizancjum, Arabami i Państwem Franków.

Nowożytność: Scharakteryzuj genezę i oceń znaczenie rewolucji amerykańskiej.

Historia XIX wieku: Rozważ czy powstanie krakowskie miało charakter rewolucji.

Historia XX wieku: Scharakteryzuj postawy Polaków wobec władzy komunistycznej w latach 1944/45-1956.

Historia parlamentaryzmu w Polsce: Przedstaw rolę i znaczenie sejmów egzekucyjnych z lat 1562-1565 w procesie reformy państwa.

Historia regionu: Przedstaw zakończenie II wojny światowej i pierwsze lata powojenne w Twoim regionie.

Praca musi zostać oddana Komisji Szkolnej do 9 listopada 2021. Uczniowie, których prace oceniono najwyżej (4+, 5, 6) będą dopuszczani do eliminacji ustnych przeprowadzanych przez Komisje Szkolne. W trakcie zawodów ustnych Komisja Szkolna posługuje się pytaniami przygotowanymi przez Zespół Ekspertów – przekazane zostaną w połowie listopada do szkół, które zgłoszą się do Olimpiady. Do etapu okręgowego kwalifikowani będą automatycznie wszyscy uczestnicy, którzy otrzymają w eliminacjach ustnych oceny 4+ i wyższe (w sumie 80 pkt. z całego etapu). Odwołania dotyczące eliminacji I etapu rozpatrywane są przez przewodniczących Komisji Szkolnych.

Wykaz lektur i podręczników Olimpiady Historycznej w edycji 2021/2022

Po przeprowadzeniu eliminacji Komisje Szkolne prześlą pocztą tradycyjną oraz elektroniczną do Komitetu Okręgowego 1)protokoły z eliminacji I stopnia, 2)prace badawcze z wypełnionymi kartami oceny, 3)oświadczenia o samodzielności pracy badawczej oraz 4)zgody uczestników oraz 5)zgody nauczycieli na przetwarzanie ich danych osobowych. Termin przesłania dokumentacji to 30 listopada.

W razie pytań lub wątpliwości służę pomocą. Można porozmawiać ze wszystkimi nauczycielami historii w LO XVII, ale najpełniejszych informacji udzieli Robert Pieńkowski w gabinecie 314 oraz kontakt za pośrednictwem Librusa.

Łączę wyrazy szacunku

Robert Pieńkowski